Tájékoztatók

 

 

 

Betegtájékoztató az emlőn végzett beavatkozásokról

 

Tisztelt Betegünk!

 

Az általunk javasolt kezeléséhez az Ön beleegyezése szükséges. Ahhoz, hogy dönteni tudjon, ismertetjük Önnel a betegséget és a szóba jöhető kezelési lehetőségek fajtáit, jelentőségét, esetleges hátrányait és kockázati tényezőit.

 

Betegség:

Az emlőben előforduló gyulladásos és daganatos betegségek sebészi beavatkozást indokolnak. Tályogképződés esetén a felgyülemlett gennyet kell kiüríteni. A növekvő és panaszt okozó jóindulatú daganatokat is javasolt eltávolítani. Rosszindulatú emlődaganatoknál a gyógyulás egyik feltétele a sebészi kezelés, mely kiegészülhet infúziós-, sugár- és tablettás kezeléssel. A diagnózis felállíthatjuk műtét előtt, műtét alatti fagyasztásos tumor vizsgálattal vagy a műtét után a végleges feldolgozás során. Lehetséges emiatt, hogy a műtétet két külön szakaszban kell elvégezni.

 

Műtét:

Tályog esetén az üreget felnyitjuk, bennékét lebocsátjuk és a sebet nyitva kezeljük, esetleg becsövezzük. Továbbiakban rendszeres kötéscserékre van szükség. A jóindulatú emlődaganatokat környezetükből kimetsszük, majd a sebet zárjuk. Rosszindulatú daganatot döntően két módon operálhatunk: a daganatot kimetsszük kellően ép szegéllyel, vagy főleg előrehaladott, nagy méretű, vagy többszörös daganat, illetve kiújulás esetén a teljes emlőt eltávolítjuk. A műtétet ki kell egészíteni a környéki és a hónaljban lévő nyirokcsomók szelektív (őrszem nyirokcsomó), vagy teljes eltávolításával. 

 

Lehetséges szövődmények:

A kezelés biztos sikerét és a teljes kockázat-mentességet egy orvos sem garantálhatja. Az orvosi beavatkozások általános veszélyei, mint a sebfertőzés, trombózis (érrögösödés), embólia (érelzáródás), utóvérzés, a gondos orvosi odafigyelés és ápolás mellett egyre ritkábban fordulnak elő.

Speciális gondot okozhat a műtét után az emlő alakjának, méretének megváltozása, a képződött heg vastagsága, jellege. A hónaljból eltávolított nyirokcsomók az azonos oldali felső végtagban nyirokpangást, következményes karduzzanatot okozhatnak. A hónaljárokban futó idegek sérülése a kar mozgáskorlátozottságát, zsibbadását eredményezhetik. A műtéti területen gyakran alakulhat ki savóképződés, mely a seb váladékozását, duzzanatát okozhatja, ezt lehetséges, hogy többször le kell szívni.

Ezzel a tájékoztatóval egy általános áttekintést tudunk Önnek adni, az egyéni problémákra (társbetegségekre), a lehetséges speciális szövődményekre a személyes beszélgetés során térünk ki.

Kérem, kérdezzen minket mindarról, amit még tudni szeretne.