Tájékoztatók

 

 

 

Betegtájékoztató a pajzsmirigyen végzett beavatkozásokról

 

Tisztelt Betegünk!

 

Az általunk javasolt kezeléséhez az Ön beleegyezése szükséges. Ahhoz, hogy dönteni tudjon, ismertetjük Önnel a betegséget és a szóba jöhető kezelési lehetőségek fajtáit, jelentőségét, esetleges hátrányait és kockázati tényezőit.

 

A pajzsmirigyen végzett beavatkozásokat leggyakrabban a pajzsmirigy megnagyobbodása (normális-, alul-, vagy túlműködő strúma), ritkábban a pajzsmirigyet érintő gyulladások vagy daganat miatt végzik.

 

A lehetséges műtéti beavatkozások a kóros hormont termelő vagy nem termelő göb vagy göbök eltávolításától, az egy- vagy kétoldali pajzsmirigylebeny eltávolításon át, a teljes pajzsmirigy eltávolításáig terjednek, rosszindulatú daganat esetében a környéki nyirokutak, nyirokcsomók és egyéb lágyrészszövetek eltávolításával.

A pajzsmirigyen végzett műtétet követően, - különösen a teljes eltávolítás esetén-, hormonpótló kezelés válhat szükségessé.

 

Lehetséges szövődmények:

A kezelés biztos sikerét és a teljes kockázat-mentességet egy orvos sem garantálhatja. Az orvosi beavatkozások általános veszélyei, mint a sebfertőzés, trombózis (érrögösödés), embólia (érelzáródás), utóvérzés, a gondos orvosi odafigyelés és ápolás mellett egyre ritkábban fordulnak elő.

A pajzsmirigyen végzett beavatkozások ezen túlmenően egyéb-, igen ritkán előforduló-, speciális szövődmények lehetőségét is magukba hordozzák, úgymint a kiújulás veszélye, mellékpajzsmirigy elégtelenség (maradandó esetekben kálcium, vagy D vitamin pótlás válhat szükségessé), idegsérülések (ld. alább), vagy thyreotoxikus krízis (a műtétet követően fellépő pajzsmirigy túlműködés súlyos formája). A szövődmények közül külön említendő a hangszalagok beidegzésében szerepet játszó ideg, a nervus recurrens sérülése, amelyet a nagy tapasztalat és a standardizált műtéti technika ellenére sem lehet mindig elkerülni. Az egyoldali sérülés rekedtséggel jár, kétoldali sérülés esetén légzési nehezítettség, adott esetben súlyos légzési nehézség is felléphet, amely miatt tracheostomia (légcsőmetszés) készítése válhat szükségessé. A nervus laryngeus superior esetleges sérülésekor a magas hangok képzése válik nehezítetté, illetve a beszéd fáradékonnyá lesz. Hosszú ideje fennálló-, a légcsövet összenyomó strúma eltávolítása után, az ellágyult légcső fala beeshet (tracheomalácia), ami miatt mesterséges lélegeztetésre lehet szükség.

 

Ezzel a tájékoztatóval egy általános áttekintést tudunk Önnek adni, az egyéni problémákra (társbetegségekre), a lehetséges speciális szövődményekre a személyes beszélgetés során térünk ki.

Kérem, kérdezzen minket mindarról, amit még tudni szeretne.